Kadınlarda Saç Dökülmesi


Kadınlarda saç dökülmesinin nadir olduğu düşünülse de %30 kadında yaşamı boyunca en az bir kez saç tellerinde incelme gözlenmektedir.
Aşırı veya normal olmayan saç kayıplarına tıp dilinde "alopesi” denmektedir. Alopesinin birçok farklı türü bulunur ve kadın veya erkek fark olmaksızın tüm insanlarda belirtileri aynıdır. Taşıdığımız genler, geçirilen rahatsızlıklar veya hamilelik gibi durumlar, kadınlarda Alopesinin, yani kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri olabilir.
Androgenetik alopesi
 Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yaklaşık %90′ı androgenetik alopesi şeklindedir. Bu tür saç dökülmelerinin erkeklerde görülen şekline "erkek tipi saç dökülmesi”, kadınlarda görülen şekline ise "kadın tipi saç dökülmesi” denmektedir. Androgenetik alopesinin bu şekilde ayrılmasının sebebi, kadın ve erkeklerde dökülme şeklinin farklı olmasından kaynaklanır. Erkeklerde şakaklarda başlayan ve daha sonra saç çizgisinin geriye doğru kaymasıyla daha da belirginleşen dökülme, kadınlarda başın tepe kısmında ve yan kısımlarında seyrelme şeklinde kendini gösterir. Bu nedenle bu tür saç dökülmelerinin farkedilmesi, erkeklere nazaran kadınlarda daha zordur.
Androgenetik alopesinin nedeni androjenlerdir (erkeklik hormonu), ve genellikle kalıtımsal olarak gerçekleşmektedir. Doğum kontrol hapları, kistler, menopoz ve hamilelik gibi faktörler de vücudun hormon dengesini bozduğundan, bu gibi nedenlerle de androgenetik alopesi oluşabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin seviyelerine örnek aşağıda gösterilmiştir.


Kadınlardaki saç dökülmeleri menapoz,  gebelikte ve gebelik  sonrasında  artar .Dış etmenler , medikasyon (kullanılan ilaçlar), hormonal  ve mevsimsel değişikliklerde  dökülmeler hızlanır. Neyse ki kadın tipi dökülmeler  çok yavaş ilerlediğinden ve incelme çok şiddetli olmadığından kadınlarda tam olarak bir açıklık oluşumu pek görülmez. Medikal koşulların düzeltilmesi ve altta yatan hastalığın teşhis ve tedavisi ile kadınlarda görülen dökülmeler durur ve saçlar normal durumuna döner. 
Genetik tipteki   saç dökülmesinde, kadın genlerini baba ya da anne tarafından almış olabilir. Bu tip yaygın dökülmelerde aromataz enzimi ve 5 alfa redüktaz enzimleri önemli role sahiptir . Erkeklerdeki  dökülmenini bir numaralı sorumlusu olan 5 alfa redüktaz enzimi kadınlarda daha az miktarlarda bulunur ve testesteronu  dihidrotestesterona (DHT) çevirir. Aromataz enzimi ise kadınlık hormonları olan estron ve estradiol yapımında yer alır, daha çok kadınlarda bulunur ve DHT miktarını azaltır.